Workshop Schedule

 

Some workshop webpages may not yet be activated; please check back soon.

Workshop name Organizers Website Length Date
(Second) Workshop on Learning 3D Representations for Shape and Appearance Sanja Fidler, Leonidas Guibas, Or Litany, Tanner Schmidt, Srinath Sridhar, Vincent Sitzmann, Shubham Tulsiani, Gordon Wetzstein Link full day 17 -Oct
1st Workshop on Sketching for Human Expressivity
Yulia Gryaditskaya, Qian Yu, Yonggang Qi, Zeynep Akata, Adrien Bousseau, Niloy Mitra, Sven Dickinson
Link half day-afternoon 16-Oct
1st Workshop on Traditional Computer Vision in the Age of Deep Learning (TradiCV) Matteo Poggi, Federica Arrigoni, Andrea Fusiello, Stefano Mattoccia, Adrien Bartoli, Torsten Sattler, Tomas Pajdla Link haldf day-afternoon 16-Oct
1st Workshop, Benchmark, and Challenge on Human Trajectory and Pose Dynamics Forecasting in the Wild Andrew Sharp (Stanford University), Vida Adeli (Ferdowsi University of Mashhad), Juan Carlos Niebles (Stanford University), Silvio Savarese (Stanford University), Ehsan Adeli (Stanford University), Hamid Rezatofighi (Monash University) Link half day-morning 16-Oct
2nd Autonomous Vehicle Vision (AVVision) Workshop Rui Fan, Nemanja Djuric, Rowan McAllister, Ioannis Pitas Link full day 17-Oct
2nd International Workshop on Video Retrieval Methods and Their Limits Asad A. Butt, George Awad, Keith Curtis, Ian Soboroff, Werner Bailer, Luca Rossetto, Klaus Schoeffmann Link half day-morning 16-Oct
2nd Visual Inductive Priors for Data-Efficient Deep Learning Workshop Jan van Gemert, Matthias Bethge, Nergis Tomen, Marcos Baptista-Ríos, Robert-Jan Bruintjes, Attila Lengyel, Osman Kayhan Link

half day- afternoon

11-Oct
2nd Workshop and Competition on Affective Behavior Analysis in-the-wild Dimitrios Kollias, Stefanos Zafeiriou, Irene Kotsia, Attila Schulc Link

half day- morning

17-Oct
2nd Workshop on Adversarial Robustness In the Real World Yingwei Li, Adam Kortylewski, Cihang Xie, Yutong Bai, Angtian Wang, Chenglin Yang, Xinyun Chen, Yinpeng Dong, Tianyu Pang, Jieru Mei, Nataniel Ruiz, Alexander Robey, Wieland Brendel, Matthias Bethge, George Pappas, Philippe Burlina, Rama Chellappa, Dawn Song, Jun Zhu, Hang Su, Matthias Hein, Judy Hoffman, Alan Yuille Link full day 11-Oct
2nd Workshop on Benchmarking Trajectory Forecasting Models Alexandre Alahi, Lamberto Ballan, Pasquale Coscia, Luigi Palmieri, Andrey Rudenko Link

half day- afternoon

16-Oct
2nd Workshop on Holistic Structures for 3D Vision  Zihan Zhou, Yasutaka Furukawa, Yi Ma, Shenghua Gao Link

half day - morning

11-Oct
3rd Advances in Image Manipulation Workshop and Challenges Radu Timofte, Luc Van Gool, Ming-Yu Liu, Eli Shechtman, Ming-Hsuan Yang, Kai Zhang, Andrey Ignatov, Michael S. Brown, Egor Ershov, Marko Subasic, Kyoung Mu Lee, Martin Danelljan Link full day 16-Oct
3rd ICCV Workshop on Physics Based Vision meets Deep Learning (PBDL2021) Shaodi You, Yu Li, Ying Fu, Boxin Shi, Rei Kawakami, Hiroshi Kawasaki Link

half day - afternoon

11-Oct
4th Workshop on Closing the Loop Between Vision and Language Mohamed Elhoseiny, Xin Eric Wang, Andrew Brown, Anna Rohrbach, Marcus Rohrbach Link full day 17-Oct
4th Workshop on Long-Term Visual Localization under Changing Conditions Vasileios Balntas,Torsten Sattler, Tommaso Cavallari, Stuart Golodetz, Lars Hammarstrand, Huub Heijnen, Martin Humenberger, Fredrik Kahl, Maddern Will, Krystian Mikolajczyk, Tomas Pajdla, Marc Pollefeys, Johannes L Schönberger, Pablo Speciale, Josef Sivic, Carl Toft, Federico Tombari, Johanna Wald, Yubin Kuang Link

half day - afternoon

17-Oct
6th Workshop on Benchmarking Multi-Target Tracking:Segmenting and Tracking Every Point and Pixel Aljosa Osep, Laura Leal-Taixé, Andreas Geiger, Cyrill Stachniss, Daniel Cremers, Jens Behley, Jun Xie, Liang-Chieh Chen, Mark Weber, Patrick Dendorfer, Siyuan Qiao Link full day 17-Oct
AI for Creative Video Editing and Understanding Fabian Caba, Yu Xiong, Alejandro Pardo, Anyi Rao, Qingqiu Huang, Ali Thabet, Dong Liu, Dahua Lin, Bernard Ghanem Link full day 17-Oct
AI-enabled Medical Image Analysis Workshop and Covid-19 Diagnosis Competition (MIA-COV19D) Stefanos Kollias, Xujiong Ye, Luc Bidaut, Francesco Rundo, Dimitrios Kollias and Giuseppe Banna. Link

half day - morning

11-Oct
BEHAVIOR: Benchmark for Everyday Household Activities in Virtual, Interactive, and Ecological Environments Sanjana Srivastava, Chengshu Li, Michael Lingelbach, Roberto Martín-Martín, Fei Xia, Shyamal Buch, Karen Liu, Silvio Savarese, Hyowen Gweon, Jiajun Wu, Fei-Fei Li (publishing as Li Fei-Fei) Link

half day - afternoon

17-Oct
Catch UAVs that Want to Watch You: Detection and Tracking of Unmanned Aerial Vehicle (UAV) in the Wild and the 2nd Anti-UAV Challenge Jian Zhao, Gang Wang, Jianan Li, Lei Jin, Nana Fan, Min Wang, Luoqi Liu, Xiaojuan Wang, Ting Yong, Yandong Guo, Shiming Ge, Guodong Guo Link

half day - afternoon

11-Oct
Computational Challenges in Digital Pathology Jaime S. Cardoso, Jeroen van der Laak, Craig Mermel, Isabel M. Pinto, Sara P. Oliveira, Mattias Rantalainen, Po-Hsuan Cameron Chen, Diana Felizardo, Pedro C. Neto, João Fraga and Ana Monteiro Link

half day - morning

11-Oct
Computer Vision for Automated Medical Diagnosis Yuyin Zhou; Lequan Yu; Sharon Zhou; Maithra Raghu; DOU QI; Yuankai Huo; Holger Roth;
Bennett Landman; Dinggang Shen; Ronald Summers; Lei Xing; Matthew Lungren; Alan Yuille
Link full day 17-Oct
Computer Vision for the Factory Floor Quoc-Huy Tran, Gaurav Sharma, M. Jamal Afridi, M. Zeeshan Zia, Andrey Konin Link half day - morning 17-Oct
Computer Vision in Human-Robot Collaborative factories of the future (CVinHRC) Dimitrios Giakoumis, Ioannis Kostavelis, Ioannis Mariolis, Dimitrios Tzovaras Link

half day - afternoon

16-Oct
Computer Vision in Plant Phenotyping and Agriculture (CVPPA) Ian Stavness, Valerio Giuffrida, Amy Tabb, Andrew French, Michael Pound, Sotirios Tsaftaris, Tony Pridmore, Hanno Scharr Link

half day - afternoon

11-Oct
Computer Vision in the Ocean Kevin Köser, Derya Akkaynak Link

half day - morning

17-Oct
Crossmodal Social Animation Chaitanya Ahuja, Louis-Philippe Morency, Yukiko I. Nakano, Dong Won Lee, Ryo Ishii Link

half day - afternoon

16-Oct
Deep Multi-Task Learning in Computer Vision Simon Vandenhende, Stamatios Georgoulis, Wouter Van Gansbeke, Dengxin Dai Link full day 16-Oct
DeeperAction: Challenge and Workshop on Localized and Detailed Understanding of Human Actions in Videos Limin Wang, Yali Wang, Jing Shao, Wei Wu, Junjie Yan, Yu Qiao Link

half day - afternoon

11-Oct
Differentiable 3D vision and graphics Krishna Murthy Jatavallabhula, Edward Smith, Rana Hanocka, Lior Yariv, Yiyi Liao, Vikram Voleti, Edgar Riba, Shalini De Mello, Georgia Gkioxari, Liam Paull, Sanja Fidler Link

half day - afternoon

11-Oct
Eye Tracking for AR/VR: Sensors and Applications Karsten Behrendt, Robert Cavin, Qing Chao, Kara Emery, Alexander Fix, Tarek Hefny, Cristina Palmero, Abhishek Sharma, Yiru Shen, Sachin Talathi Link

half day - morning

17-Oct
Face Bio-metrics under COVID (Masked Face Recognition Challenge)
Jiankang Deng, Zheng Zhu, Jia Guo, Stefanos Zafeiriou
Link

half day - afternoon

11-Oct
Fifth Workshop on Computer Vision for AR/VR Fernando De la Torre, Harald Haraldsson, Matt Uyttendaele, Sofien Bouaziz, Serge Belongie, Andrew Rabinovich Link full day 16-Oct
First International Workshop on Responsible Pattern Recognition and Machine Intelligence Silvio Barra, Mirko Marras, Aythami Morales, Vishal Patel Link

half day - morning

17-Oct
First Workshop on Airborne Object Tracking (AOT) Maria Zontak, Jean-Guillaume Durand, Tanya Glozman, Yuri Federigi, Bing Shuai, Gernot Riegler, Arthita Ghosh, Yi Zhu, David Ferstl, Christian Leistner,
Venky Rao, Joseph Tighe, Ishay Kamon , Amir Navot
Link

half day - morning

17-Oct
Fourth Workshop on “Robust Subspace Learning and Applications in Computer Vision”  T. Bouwmans, S. Jung, P. Markopoulos, P. Rodriguez, R. Vidal, M. Shehata Link full day 11-Oct
GigaVision: when gigapixel videography meets computer vision Lu Fang, George Barbastathis, Jürgen Gall, David Brady, Guodong Guo, Feng Yang Link

half day - afternoon

16-Oct
Human Interaction for Robotic Navigation Fengda Zhu; Yuankai Qi; Xiaojun Chang; Xiaodan Liang; Liang Lin; Xin Wang; Alex Hauptmann; Nicu Sebe Link

half day - morning

16-Oct
ICCV'2021: The 1st Challenge on Large Scale Point-cloud Analysis for Urban Scenes Understanding Qingyong Hu, Bo Yang, Sheikh Khalid, Ronald Clark, Wen Xiao, Yulan Guo, Ales Leonardis, Niki Trigoni, Andrew Markham Link

half day - morning

16-Oct
Interactive Labeling and Data Augmentation for Vision Frédéric Ratle, Martine Bertrand, Loic Juillard, Sasha Luccioni, Christian Gagné, Jean-François Lalonde Link

half day - afternoon

11-Oct
International Challenge on Compositional and Multimodal Perception Kazuki Kozuka, Jingwei Ji, Ranjay Krishna, Shun Ishizaka, Ehsan Adeli, Juan Carlos Niebles, Fei-Fei Li Link

half day - morning

17-Oct
International Workshop on Distributed Smart Cameras
Niki Martinel, Ehsan Adeli, Animashree Anandkumar, Caifeng Shan, Yue Gao, Hamid Aghajan,  Christian Micheloni, Li Fei-Fei 
Link full day 11-Oct
LargeFineFoodAI: Large-Scale Fine-Grained Food AnalysIs Weiqing Min;Lin Ma;Liping Kang; Zhiling Wang;Zhuo Li; Junshi Huang; Sitao Fu;Xiaoming Wei; Sha Yuan; Luis Herranz;Xiaolin Wei;Shuqiang Jiang Link

half day - mornng

16-Oct
Latinx in Computer Vision Research Workshop (LXCV) Gilberto Ochoa Ruiz, Hiram Ponce, Laura N. Montoya, Miguel Gonzalez Mendoza, Matias-Valdenegro-Toro, Victor Escorcia, Paola Cascante-Bonilla, Pedro Braga, Fernando Wario-Vazquez, Christian Rodriguez-Opazo, Daniela Moctezuma, Emmanuel Iarussi, Tania Aglae Ramírez del Real, Christian Mata, Javier E. Sanchez Galan, Lourdes Martinez, Maria Luisa Santiago Link full day 11-Oct
Learning to Understand Aerial Images (LUAI) Gui-Song Xia, Nan Xue, Xiang Bai, Micheal Ying Yang, Serge Belongie,Jiebo Luo, Mihai Datcu, Marcello Pelillo, Liangpei Zhang Link

half day - morning

11-Oct
Low-Power Computer Vision Workshop Yung-Hsiang Lu, Joe Spisak, Naveen Purushotham, Ming-Ching Chang, Yiran Chen,
Mark Hong-Yuan Liao, George Thiruvathukal, Callie Hao, Wei Zakharov, Shu-Ching Chen,
Mei-Ling Shyu, Xuefeng Xiao
Link

half day - morning

11-Oct
LVIS Challenge Workshop Ross Girshick, Agrim Gupta, Achal Dave, Bowen Cheng, Alexander Kirillov, Daniel Bolya, Judy Hoffman, Piotr Dollár Link

half day - morning

16-Oct
Map-Based Localization for Autonomous Driving
Patrick Wenzel, Nan Yang, Niclas Zeller, Daniel Cremers
Link full day 11-Oct
More Exploration, Less Exploitation (MELEX) Gustavo Carneiro, Vasileios Belagiannis, Filipe Rolim Cordeiro, Diana Mateus, Federica Bogo, Ian Reid Link

half day - morning

16-Oct
Multi-Agent Interaction and Relational Reasoning Jiachen Li, Xinshuo Weng, Chiho Choi, Yunzhu Li, Rowan McAllister, Parth Kothari, Alexandre Alahi Link

half day - afternoon

17-Oct
Multi-camera Multiple People Tracking Workshop Xiaotian Han, Quanzeng You, Peng Chu, Will Boyd, Jia Li, Houdong Hu, Jiang Wang, Zicheng Liu Link

half day - morning

16-Oct
Multi-Modal Video Reasoning and Analyzing Competition Jun Liu, Tianjiao Li, Li Xu, Qiuhong Ke, Hossein Rahmani, Gang Wang, Wei Zhang Link

half day - morning

11-Oct
Neural Architectures: Past, Present and Future Cihang Xie, Xuanyi Dong, Lingxi Xie Link full day 11-Oct
Ninth International Workshop on Assistive Computer Vision and Robotics Marco Leo, Giovanni Maria Farinella,  Mohan  Trivedi, Gerard G. Medioni,
Antonino Furnari 
Link

half day - afternoon

11-Oct
Ninth International Workshop on Egocentric Perception, Interaction and Computing: Introducing Ego4D - a massive first-person dataset and challenge Michael Wray, David Crandall, Dima Damen, Giovanni Maria Farinella, Antonino Furnari, Kristen Grauman, Walterio Mayol-Cuevas, Bernard Ghanem, CV Jawahar, Kris Kitani, Haizhou Li, Jitendra Malik, Aude Oliva, Hyun Soo Park, Jim Rehg, Yoichi Sato, Jianbo Shi, Antonio Torralba, Mike Zheng Shou Link full day 17-Oct
Occluded Video Instance Segmentation Xinggang Wang, Song Bai, Yunchao Wei, Shanshan Zhang, Yao Hu, Xiang Bai, Alan Yuille, Philip H.S. Torr Link

half day - morning

17-Oct
Open-World Video Object Detection and Segmentation Challenge Du Tran, Weiyao Wang, Heng Wang, Matt Feiszli, Lorenzo Torresani, Vivek Sharma, Rainer Stiefelhagen, Manohar Paluri Link

half day - morning

16-Oct
Self-supervised Learning for Next-Generation Industry-level Autonomous Driving Xiaodan Liang, Hang Xu, Wei Zhang, Yunchao Wei, Michael C. Kampffmeyer, Qixiang Ye, Ping Luo, Jie Yu, Tinne Tuytelaars, Chunjing Xu Link

half day - afternoon

16-Oct
Sensing, Understanding and Synthesizing Humans Ziwei Liu, Zhongang Cai, Liang Pan, Tong Wu, Lu Sheng, Jing Shao, Chen Change Loy Link

half day - morning

17-Oct
Share Stories and Lessons Learned Mike Zheng Shou, David Junhao Zhang, Diyi Yang, Devi Parikh Link full day 16-Oct
Structural and Compositional Learning on 3D Data Kaichun Mo, Paul Guerrero, Kai Wang, Antoni Rosinol, Fei Xia, Danfei Xu, Songfang Han, Minhyuk Sung, Shubham Tulsiani, Dieter Fox, Niloy Mitra, Siddhartha Chaudhuri Link full day 16-Oct
The 1st Workshop on Simulation Technology forEmbodied AI Li Yi, Hao Su, He Wang, Fanbo Xiang, Chenfanfu Jiang, Rose Yu, Stephen J. Guy Link full day 16-Oct
The 1st Workshop on Video Scene Parsing in the Wild Yunchao Wei, Jiaxu Miao, Yu Wu, Yi Yang, Si Liu, Yi Zhu, Elisa Ricci, Cees Snoek Link

half day - afternoon

16-Oct
The 2nd Challenge Workshop on Remote Physiological Signal Sensing (RePSS) Associated with ICCV 2021 Xiaobai Li, Hu Han, Antitza Dantcheva, Shiguang Shan, Guoying Zhao Link

half day - morning

16-Oct
The 2nd Learning for Computational Imaging (LCI) Workshop: Sensing, Reconstruction, and Analysis Bihan Wen; Saiprasad Ravishankar; Singanallur Venkatakrishnan; Ulugbek Kamilov; Orazio Gallo; Katherine Bouman; Brendt Wohlberg; Jong Chul Ye Link

half day - afternoon

17-Oct
the 3rd Chalearn Face Anti-spoofing Workshop and Challenge Jun Wan, Sergio Escalera, Hugo Jair Escalante, Isabelle Guyon, Zhen Lei, Guodong Guo Link

half day - morning

11-Oct
The 3rd International Workshop on Real-World Computer Vision from Inputs with Limited Quality (RLQ)
Humphrey Shi, Vicky Kalogeiton, Felix Heide, Yunchao Wei, Zhangyang Wang, Nicu Sebe
Link full day 17-Oct
The 4th Instance-Level Recognition Workshop Andre Araujo, Cam Askew, Bingyi Cao, Ondrej Chum, Noa Garcia, Bohyung Han, Guangxing Han, Varsha Hedau, Pradeep Natarajan, Robinson Piramuthu, Torsten Sattler, Jack Sim, Giorgos Tolias, Tobias Weyand, Yue Wu, Xu Zhang Link

half day - afternoon

11-Oct
The 9th Visual object tracking challenge VOT2021  Matej Kristan, Jiri Matas, Ales Leonardis, Joni-Kristian Kamarainen, Michael Felsberg, Roman Pflugfelder, Martin Danelljan, Hyung Jin Chang Link

half day - afternoon

16-Oct
The First International Workshop on Human-centric Trustworthy Computer Vision: From Research to Applications Jingen Liu, Sifei Liu, Wu Liu, Nicu Sebe, Hailin Shi Link

half day - afternoon

17-Oct
The ROAD challenge: Event detection for situation awareness in autonomous driving Fabio Cuzzolin, Gurkirt Singh, Reza Javanmard Alitappeh, Andrew Bradley, Stanislao Grazioso, Valentina Mușat, Valentina Fontana, Giuseppe Di Gironimo Link full day 16-Oct
The Third Workshop on Deep Learning for Geometric Computing Ilke Demir, Alexey Artemov, Dena Bazazian, Bernhard Egger, Géraldine Morin, Kathryn Leonard, Evgeny Burnaev, Adarsh Krishnamurthy, Daniele Panozzo, Albert Matveev,
Denis Zorin, Rana Hanocka, Sebastian Koch
Link full day 16-Oct
Topology, Algebra, and Geometry in Computer Vision (TAG-CV) Tegan Emerson, Henry Kvinge, Timothy Doster, James Murphy, Soumik Pal Link

half day - afternoon

17-Oct
Understanding Social Behavior in Dyadic and Small Group Interactions (DYAD) Cristina Palmero, Sergio Escalera, Wei-Wei Tu, Albert Clapés, Julio C. S. Jacques Junior Link full day 16-Oct
Unsup3D: Unsupervised 3D Learning in the Wild Shangzhe Wu, Christian Rupprecht, Natalia Neverova, Paolo Favaro, Andrea Vedaldi Link full day 11-Oct
Vision for Vitals Workshop & Challenge Laszlo A. Jeni, Lijun Yin Link

half day - afternoon

16-Oct
Vision Meets Drones 2021: A Challenge Luc Van Gool, Junwei Han, Zhijian He, Steven Hoi, Qinghua Hu, Ming Liu, Wenguan Wang, Yixuan Yuan, Dingwen Zhang, Jinglin Zhang, Pengfei Zhu Link

half day - afternoon

16-Oct
When Graph Signal Processing meets Computer Vision T. Bouwmans, G. Cheung, W. Hu, Y. Tanaka, L. Toni Link

half day - morning

11-Oct
Workshop on 3D Object Detection from Images Peter Kontschieder, Samuel Rota Bulò, Elisa Ricci, Wanli Ouyang, Andrea Simonelli, Garrick Brazil Link

half day - morning

11-Oct
Workshop on Analysis of Aerial Motion Imagery Kannappan Palaniappan, Filiz Bunyak, Marc-Antoine Drouin, Priya Narayanan, Hadi Aliakbarpour Link

half day - morning

17-Oct
Workshop on Embedded and Real-World Computer Vision in Autonomous Driving (ERCVAD 2021) Cristóbal Curio, Syed Saqib Bukhari, Frank Hafner, Domenik Helms, Tobias Kalb, Matthias Rottmann, Georg Schneider, Julian Wiederer Link

half day - morning

11-Oct
Workshop on Structured Representations for Video Understanding Pascal Mettes, Carl Vondrick, Didac Suris, Hazel Doughty, Mike Shou, Shih-Fu Chang, Cordelia Schmid Link full day 17-Oct

 

Workshop Chairs: Olga Veksler (U of Waterloo), Olga Russakovsky (Princeton U)
Contact: workshops-iccv2021@googlegroups.com 

Workshop Review Committee: Anelia Angelova (Google), Iro Armeni (ETH Zurich), Zhiwei Deng (Princeton U), David Fouhey (U of Michigan), Deepti Ghadiyaram (Facebook), Ranjay Krishna (Stanford U), Gunnar Sigurdsson (Amazon), Carl Vondrick (Columbia U), Kaiyu Yang (Princeton U).